Măsuri speciale în spitale și la Ambulanță, din cauza caniculei. Ministerul Sănătății a activat planul pentru temperaturi extreme!

Autoritățile sanitare intră în alertă după avertizările de caniculă extremă: ambulanțele sunt suplimentate, iar spitalele își verifică stocurile de medicamente și capacitatea de intervenție.

· Sănătate,Meteo,Noutăți,Social

Valul de căldură, care a cuprins România, determină autoritățile sanitare să ia măsuri urgente pentru protejarea populației. Ministerul Sănătății a solicitat tuturor instituțiilor din subordine activarea planurilor speciale de intervenție, în contextul avertizărilor meteorologice de caniculă și temperaturi extreme.

Printre principalele măsuri dispuse se numără suplimentarea echipajelor Serviciilor de Ambulanță, în județele unde numărul solicitărilor este în creștere din cauza efectelor caniculei. Scopul este reducerea timpilor de intervenție și asigurarea unui răspuns rapid pentru urgențele medicale generate de temperaturile ridicate.

Section image

În același timp, Direcțiile de Sănătate Publică au fost instruite să verifice dacă unitățile sanitare sunt pregătite să facă față afluxului de pacienți. Controalele vizează existența stocurilor suficiente de medicamente de urgență, în special pentru afecțiunile provocate sau agravate de caniculă, precum și asigurarea personalului medical necesar.

Medicii atrag atenția că temperaturile extreme pot avea consecințe grave asupra sănătății, în special în cazul copiilor, vârstnicilor, femeilor însărcinate și persoanelor care suferă de boli cardiovasculare, respiratorii sau metabolice.

Recomandările specialiștilor

Pentru a reduce riscul apariției problemelor de sănătate cauzate de caniculă, Ministerul Sănătății recomandă:

  • evitarea expunerii prelungite la soare, în special între orele 11:00 și 18:00;
  • consumul unei cantități suficiente de apă pentru prevenirea deshidratării;
  • evitarea activităților fizice intense desfășurate în aer liber;
  • purtarea hainelor lejere, deschise la culoare și protejarea capului de razele soarelui.
Section image
Section image

Autoritățile fac apel la populație să respecte recomandările medicilor și să solicite ajutor de specialitate imediat dacă apar simptome precum amețeli, slăbiciune accentuată, confuzie, dureri de cap puternice sau pierderea stării de conștiență.

În condițiile în care meteorologii anunță temperaturi de până la 41 de grade Celsius, în următoarele zile, autoritățile sanitare rămân în alertă pentru a limita efectele caniculei asupra sănătății populației.